Dimensional Information در BIM

با این دکمه‌ها می‌تونی این مطلب رو سریع به اشتراک بذاری!

✳️ Dimensional Information یا اطلاعات ابعادی، مقادیر و اندازه‌های مختلف عناصر گرافیکی دو بعدی و سه بعدی ایجاد شده در مدل یک پروژه را شامل می‌شوند. این اطلاعات ابعادی می‌توانند به صورت اندازه‌های پارامتریک و یا غیر پارامتریک باشند.

 

✳️ اندازه‌ی پارامتریک به این معنا که به هنگام ساخت عناصر گرافیکی دو و یا سه بعدی، برای ابعاد مختلف آن‌ها (به عنوان مثال طول، عرض، ارتفاع یک مکعب مستطیل) یک پارامتر و قید تعریف نمود که بعد از اتمام ساخت آن عنصر، بتوان با وارد کردن مقادیر دلخواه در فیلدهای مرتبط با آن پارامتر ایجاد شده، سایزها و اشکال مختلف هندسی از آن عنصر ایجاد نمود بدون تلاش برای ساخت آن عنصر از ابتدا با ابعاد و اندازه‌های جدید دلخواه. نمونه‌ی پارامترها را در تصویر زیر، درون کادر قرمز رنگ می‌بینید.

✳️ البته باید توجه داشت که برای جلوگیری از پیچیدگی بیش از حد عناصر و اجزای گرافیکی، باید ابعاد و اندازه‌هایی را پارامتریک تعیین نمود که نقش اصلی و اساسی در ساخت عنصر دارند. بنابراین نیازی نیست که تمامی اندازه‌ها و ابعاد به‌صورت پارامتریک تعریف شوند. 

 

✳️ همچنین در صورت امکان، برای کاستن از تعداد دفعات وارد کردن اندازه‌ها می‌توان پارامترها را به یکدیگر لینک نمود. به‌عنوان مثال اگر در سایزهای مختلف، طول یک مکعب مستطیل همیشه دو برابر عرض آن است، می‌توان با فرمول‌نویسی، این رابطه را در فیلد مربوط به پارامتر طول یا عرض مکعب تعریف نمود که با وارد کردن مقدار یکی از پارامترهای طول یا عرض، عدد مربوط به پارامتر دیگر به‌طور خودکار در مدل تعریف گردد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart

با این فعالیت‌ها امتیازها رو کسب کن که به کد تخفیف تبدیلشون کنی!

نوع فعالیت تعداد امتیاز سقف امتیاز
عضویت در سایت 20 امتیاز یک‌بار برای همیشه
تکمیل پروفایل 20 امتیاز یک‌بار برای همیشه
بازدید روزانه سایت 5 امتیاز یک‌بار در روز
مشاهده هر مطلب و آموزش 5 امتیاز بدون محدودیت
درج دیدگاه برای مطالب و آموزش‌ها 10 امتیاز بدون محدودیت
بازدید صفحه هر محصول 10 امتیاز یک‌بار برای همیشه
درج دیدگاه برای محصولات 20 امتیاز بدون محدودیت
خرید محصول بسته به محصول بدون محدودیت

🟠 اگه هنوز عضو سایت نشدی با استفاده از دکمه “عضویت | ورود” منوی بالای سایت عضو و وارد شو که بتونی امتیازها رو جمع کنی!

جستجو